۳۱ شهریور ۱۳۹۵
شماره:12
نژادشناسی سگ: نژاد پوینتر

معرفی  نژاد پوینتر

تا آنجایی که می دانیم پوینتر اولین نژادی است که به منظور شکارازآن استفاده شده است . وخیلی زودتر از سِتِرها به عنوان یک نژاد مستقل به وجود آمد و مورد شناسائی قرارگرفت . سالها عقیده بر این بود که نخستین پوینترهایی که درانگلستان استفاده شدند ازاسپانیا و پرتغال آورده شده اند ؛ اما امروزه این تئوری به طورکامل رد شده است و به نظرمی رسد که پوینترها به طور همزمان به اسپانیا ، پرتغال ، اروپای شرقی و انگلستان راه یافته اند . اما اینکه منشا این سگها از کجا بوده کسی نمی تواند اظهارنظرکند . ولی قطعا ً ایجاد English Pointer در بریتانیا و به احتمال زیاد در خود انگلستان بوده است . بعدها نژاد Spaniel Pointer به انگلیس آورده شد . اگرچه این دو از لحاظ نژادی با هم تفاوتی ندارند ، اما ازلحاظ تحت نژادی تفاوتهایی بین آنها وجود دارد .

 

pointer13

اولین پوینترهایی که ازآنها ثبت رسمی به عمل آمده است درحدود سال ۱۶۵۰ میلادی درانگلستان ظاهرشدند . یعنی سالها قبل ازآنکه تفنگ و آموزش با تفنگ مطرح گردد . مسابقه با گری هوندها در آن زمان یکی از ورزشهای مورد علاقه به حساب می آمد و ازاولین جمعیت های پوینتر برای شناسائی خرگوشها استفاده می گردید . اما دراوایل قرن ۱۸ و درحدود سال ۱۷۱۱ با ارائه تفنگ توجه اکثر شکارچیان ورزشی به این سگهای مو کوتاه و قابل آموزش با تفنگ جلب گردید .

در دودمان پوینتر با معماهای چندی روبرو هستیم . اما می دانیم که فاکس هوند ، گری هوند و بلادهوند همگی در ایجاد این نژاد سهم داشته اند . طی اولین سالهای قرن ۱۸  ، Spanish Pointer(پوینتراسپانیائی) درانگلستان ظاهرشد و اگرچه از آن برای نسل کشی استفاده گردید اما درمقایسه با انواع پوینترهای انگلیسی (English) ، فرانسوی (French) ، وآلمانی (German) بسیارسنگین وزن تر و کندتربوده است . داستانهای مهیج و عجیبی راجع به اقدامات اعجاب برانگیز پوینترهای انگلیسی در روزنامه های قدیمی ورزشی انگلستان به چشم می خورد . به عنوان مثال پوینتری که به مدت یک ساعت و ۱۵ دقیقه یک گله کبک را درحالت Pointing تحت نظرداشته است . (توضیح اینکه سگهای پوینتر در برخورد با شکار وضعیتی به خود می گیرند که به آن حالت Point می گویند و در واقع این نژاد نام خود را از همین عملکرد خود دریافت نموده است .

 

در این حالت حیوان در حالی که مکان شکار را مشخص می سازد هیچ نوع حرکتی از خود نشان نمی دهد (حتی دم خود را هم تکان نمی دهد) .داستان دیگری حاکی ازآن است که یک شکارچی سگ پوینتر خود را در یک بیابان گم می کند و درمراجعه بعدی که سال بعد صورت گرفت با اسکلت یک سگ که در حال نشان دادن اسکلت یک پرنده است مواجه می گردد . در هر صورت پوینترهای مدرن امروزی برای شکار با تفنگ کاملا تخصص یافته هستند . اندامهای حرکتی چابک ، قابل انعطاف و عضلانی با تمام هماهنگی های لازم و انرژی فراوان باعث سرعت و مقاومت و توانائی این حیوان در انجام کار خود گردیده است . این سگ مناسب ترین نوع برای مردان وزنانی است که در دشتها به جستجو می پردازند .

♦️مشخصات استاندارد پوینتر

 

ظاهرعمومی :

 

پوینتر اساسا ً یک سگ ورزشی است . دارای نیروی فراوان ، خوش اندام و چالاک می باشد . سر را با تکبر و مغرورانه نگه می دارد . با هوش و باذکاوت به نظرمی رسد . بدن عضلانی حاکی از قدرت چه در زمان توقف و چه در هنگام دویدن و سرعت است . در چهره او وفاداری و علاقمندی و دوستی واقعی با انسان دیده می شود .

 

خلق وخو :

 

خلق و خو و زیرکی این سگ را به یک حیوان معاشرتی و اجتماعی چه در منزل و چه در محیط خارج مبدل ساخته است . این سگ صبور است و در عین حال نبایستی هیچ ترس و وحشتی از انسانها یا سگها نشان دهد .

 

سر :

جمجمه پهنای متوسطی دارد که تقریبا پهنای آن با طول پوزه برابراست . شیارباریکی در بین چشمها وجود دارد . گونه ها به طرز زیبائی طراحی شده اند . استخوان بینی طوری شکل گرفته است که بینی مختصرا ً بالاتر از پوزه واقع می شود . صفحات موازی جمجمه و پوزه کاملا ً قابل قبول هستند . پوزه باید عمیق و بدون قسمتهای آویزان باشد . سوراخهای بینی به خوبی شکل گرفته اند و کاملا  ً بازمی باشند . گوشها از سطح چشمها آویزان می شوند و در حالت نرمال می بایست تا زیر فک پائین و چسبیده به سر ادامه یابند . دارای چین خوردگی های کم و یا فاقد چین خوردگی می باشند .

 

چشمها درشت ، گرد و هوشیار هستند . رنگ چشمها می بایست بر خلاف رنگ لکه های بدن تیره باشد و هر چه تیره تر باشد بهتر است .

 

گردن :

دراز ، خشک ، عضلانی و مختصرا ً خمیده .

شانه ها :

 

دراز ، باریک و شیب دار .

 

دستها :

آرنجها به خوبی به سمت پائین می آیند و با یکدیگر کاملا ً موازی هستند . دستها مستقیم و مقطع استخوانها تخم مرغی شکل است . مفصل زانو هیچ گاه دارای برآمدگی نیست . مفاصل بین انگشتی بالائی طول متوسطی دارند و به طور مختصری کج می باشند .

 

 

سینه :

 

بیشتر عمیق است تا پهن و حرکتی جدا از دستها ندارد . دنده ها به خوبی حالت ارتجاعی داشته و پائین آمدن آنها تا حد مفصل آرنج ادامه می یابد .

 

پشت :

 

یکنواخت و قوی است و تنها دارای یک شیب خفیف به سمت بالا از کفل تا بالای شانه می باشد . کمر دارای طول متوسطی است قوی و کمی خمیده است .

 

دم :

 

در قاعده کلفت و سنگین که به سمت عقب نازکتر می شود . طول آن از پس زانو تجاوز نمی کند . دم فر خوردگی ندارد و نباید زاویه ای بیش از ۲۰ درجه با بالای خط پشت ایجاد کند . دم هیچگاه بین پاها قرار نمی گیرد .

 

پاها :

 

عضلانی ، قوی و با حالتی اهرم گونه باعث حرکت رو به جلو می شود . رانها بلند و دراز هستند . مفصل زانو انحنای مناسبی دارد . پاها در منظره پشتی مستقیم هستند . زاویه های موجود دلیل بر قدرت و تحمل زیاد می باشد .

 

انگشتان :

 

تخم مرغی شکل همراه با پنجه هایی طویل ، متناسب و خمیده هستند . رشد بالشتکها مناسب و عمیق است . پنجه های شبیه به گربه نقص محسوب می شوند .

 

موها :

 

کوتاه ، نرم و درخشنده می باشند .

 

رنگ :

 

جگری ، لیموئی ، مشکی ، نارنجی توام با رنگ سفید یک پوینتر خوب نباید رنگ بدی داشته باشد . در سگهای تیره رنگ بینی می بایست مشکی یا قهوه ای باشد . تفاوت زیاد با اندازه های نرمال پسندیده نیست . این اندازه ها به شرح زیرمی باشند :

 

سگهای نر

 

قد و ارتفاع : ۷۰-۶۲ سانتیمتر

وزن : ۲۷-۳۷ کیلوگرم

 

سگهای ماده

 

قد و ارتفاع : ۶۵- ۵۷ سانتیمتر

وزن : ۳۲-۲۲ کیلوگرم

 

خاستگاه پوینتر از انگلستان یا اسپانیاست و گمان می رود که از اختلاط فوکس هوند ، بلاد هاند و گری هونر پدید آمده است .

 

 

خصوصیات :

 

چشمان تیره و نافذ ، گوشها در تراز با چشمها هستند ، کتف های نازک و شیب دار و دمی که در قاعده ضخیم تر است .

 

 

نگهداری :

 

نیازمند برس کشیدن منظم ، تمرین بسیار زیاد و برای زندگی در شهرها مناسب نیست .

 

خصوصیات رفتاری :

 

مهربان ، فرمانبردار ، تربیت پذیر ، مهربان با بچه ها .

برچسب ها

, , , ,

ارسال نظر (مرتبط با خبر )

[جهت تائید نظرات ، معادله زیر را پاسخ دهید]