۱۱ مهر ۱۳۹۵
شماره:150
آنتریت نکروتیک طیور +pdf

آنتریت نکروتیک طیور +pdf

آنتریت_نکروتیک_طیور

آنتریت_نکروتیک_طیور

download

چکیده:

آنتریت نکروتیک نوعی بیماری انفرادی در ماکیان و بوقلمون است که در مناطق مختلفی از جهان در پرورش طیور صنعتی گزارش شده است .عامل بیماری تورم نکروتیک روده، باکتری بی‌هوازی گرم مثبت هاگدار بنام کلستریدیوم‌پرفرنژنس می باشد که قبلاً بنام کلوستریدیوم ‌ولشای  نامیده می شد. این باکتری در شرایط عادی همواره به تعداد کم در دستگاه گوارش پرندگان موجود بوده  و فاقد قدرت بیماریزایی است . در محیط خارج از بدن پرنده ، باکتری به مقدار زیاد در خاک ، مواد در حال فساد ، آب  یافت می شود .این باکتری با تولید هاگ، می‌تواند مدتهای زیادی در محیط‌های آلوده خاصیت بیماریزای خود را حفظ کند . این بیماری در واقع  مسمومیتی روده‌ای است که توسط سموم تولید شده از این باکتری ایجاد می‌گردد . تمام سویه‌های کلستریدیوم  تولیدکننده سم آلفا میباشند  .آنتریت نکروتیک در طیور توسط تیپ‌‌‌های A و C کلستریدیوم که تولید کننده سموم آلفا و بتا می باشند ایجاد می‌گردد(۱) .

کلمات کلیدی: آنتریت نکروتیک، طیور، کلستریدیوم ‌پرفرنژنس، عوامل بیماری زا

مقدمه:

بیماری آنتریت نکروتیک در جوجه های گوشتی در سنین ۶-۲ هفتگی ممکن است روی دهد بیماری تورم روده نکروتیک توام با بیماری کوکسیدیوز نیز گزارش شده است عوامل دیگری که می تواند باعث بروز بیماری تورم روده نکروتیک شود(۲) عبارتند از :
۱- تغییر ناگهانی کیفیت یا کمیت جیره غذایی که باعث افزایش جمعیت باکتریها در روده ، مخصوصا کلستریدیوم پر فرنژنس می شود .
۲- تخریب مخاط روده ها بوسیله عوامل پاتوژن ، مثل سالمونلا و کوکسیدیا .
۳- تغییر pH روده از اسیدی به قلیایی به دلیل جیره با فیبر بالا.
۴- عدم ضد عفونی کامل سالن و تجهیزات بین دو دوره ی پرورش .
۵– وجود مقادیر زیادی گندم ، جو و پودر ماهی در جیره که با تغییر pH ، غلظت و یا حجم محتویات روده سبب رشد باکتری ، ترشح سموم و ایجاد بیماری میشودو افزایش ویسکوزیته محتویات روده ناشی از مصرف برخی غلات همچون گندم و جو  .

۶- کیفیت نامناسب مواد اولیه مورد استفاده در تولید دان و پائین بودن قابلیت هضم پروتئین و اسیدهای آمینه موجود در این مواد

۷- وجود ترکیبات ضد تغذیه‌ای در مواد اولیه یا دان  و آلودگی مواد اولیه یا دان به مایکوتوکسین‌ها یا سموم قارچی

۸- بیماری‌های ویروسی در گله نظیر بیماری کم خونی عفونی ، گامبورو ، مارک و یا هرگونه عارضه‌ای که سبب سرکوب ایمنی میشود(۳) .

دوره بیماری ورم روده نکروتیک بین ۵-۱۰ روز است و مرگ و میر آن بین ۲ تا ۵۰ درصد می باشد. بیماری به سرعت پیشرفت می کند و گاهی مرگ و میر بدون علائم بالینی در سطح گله وجود داشته و فقط پرندگان تلف شده در سالن یافت می شوند(۴) .گندم و جو دو ماده اولیه‌ای هستند که بعلت دارا بودن پلی ساکاریدهای غیر نشاسته‌ای محلول در آب نظیر بتاگلوکا‌ن‌ها و آرابینوزایلان‌ها ، سبب بروز این بیماری می شوند(۵). مصرف پودر ماهی برای افزایش درصد پروتئین دان سبب افزایش رشد کلستریدیوم‌پرفرنژنس و ایجاد بیماری آنتریت نکروتیک می‌شود. پودر ماهی با داشتن درصد پروتئین بالا، از  مواد اولیه‌ای است که می‌تواند سبب تسریع در رشد این میکروب بیماریزا شده و با ایجاد بیماری و کاهش عملکرد و افزایش تلفات ، خاصیت احتمالی مثبت مصرف این ماده را در جیره خنثی کند . خاصیت بیماریزایی کلستریدیوم‌پرفرنژنس در حضور همزمان پودر ماهی و پلی ساکاریدهای غیر نشاسته‌ای به مراتب بیشتر از وجود هرکدام از این مواد به تنهایی در دستگاه گوارش می باشد(۶). پلی‌ساکاریدهای غیر نشاسته‌ای نیز می‌توانند در افزایش رشد کلستریدیوم‌پرفرینژنس مؤثر واقع شوند. حالت فیزیکی دان نیز یکی از عوامل در تغییر روند رشد کلستریدیوم و افزایش آن در دستگاه گوارش است . اندازه ذرات و نوع ذرات آسیاب شده در دان می‌تواند در افزایش رشد کلستریدیوم مؤثر باشد .حالت فیزیکی دان و یا اندازه ذرات می‌تواند سرعت حرکت دان در دستگاه گوارش را سرعت بخشیده و یا کاهش دهد . خوراکی که با سرعت بیشتری از دستگاه گوارش عبور کند فرصت کمتری را برای رشد کلستریدیوم بوجود آورده و برعکس ، کند تر هضم شدن دان و کاهش سرعت عبور در دستگاه گوارش ، زمینه را برای رشد بیشتر کلستریدیوم فراهم خواهد کرد(۷). هرگونه استرسی در طیور قادر به تغییر محیط درونی دستگاه گوارش بوده و احتمال بروز آنتریت نکروتیک را افزایش می دهد. تشخیص بیماری باتوجه به نشانه‌های بالینی و کالبدگشایی و پاراکلینیکی می باشد(۸) . پرهای ژولیده ، کم اشتهایی ، کاهش رشد ، وجود اسهال و خیس شدن بستر و افزایش تلفات از علایم بالینی بیماری هستند که باوجود نشانه‌های کالبدگشایی و بویژه در روده کوچک ، می‌تواند تشخیص را قطعی نماید . متورم ،پرخون شدن و ایجاد لکه های نکروزی ۲-۳ میلی متری در کبد و ضخیم شدن ، پرخون و ایجادلایه نازک سبز یا زرد رنگ در دیواره روده های باریک از نشانه های کالبد گشایی این بیماری می باشد(۹).

download

 

برچسب ها

, , , ,

ارسال نظر (مرتبط با خبر )

[جهت تائید نظرات ، معادله زیر را پاسخ دهید]